ריהוט אנגלי


ריהוט אנגלי, כשמו - יוצר באנגליה ובלט בסגנונו הקלאסי והשמרני. ריהוט זה ייחודי בכובד ובאלגנטיות שלו, בשימוש בעץ כהה כגון מהגוני, אלון או אגוז.

סגנונות הריהוט האנגלי מושפעים הן מהמונרכים ששלטו באותה תקופה, ולכן נראה כי הם מכונים על שמם, כמו למשל ויקטוריאני – ריהוט מתקופת המלכה ויקטוריה, והן מאישים כמו המעצבים תומאס צ'יפנדייל ומקינטוש, או תנועת האמנויות והאמניות (ארטס אנד קראפטס) שצצה בעקבות ההתנגדות למהפכה התעשייתית.

הסגנון הג'יאורג'יאני 1720 - 1840
הסגנון הג'ורג'יאני קיבל את שמו בהתאם לשמם של ארבעת המלכים מבית הנובר ששלטו בתקופה זו בממלכת בריטניה הגדולה:
ג'ורג' הראשון, ג'ורג' השני, ג'ורג' השלישי וג'ורג' הרביעי.
המאפיין הבולט של הריהוט הג'יאורג'יאני הינו הפשטות והשימוש בקווים ישרים וחלקים. רגלי הרהיטים ישרות ועבות או רגלי קבריול - רגלי רהיטים המאפיינים את הריהוט של המאה ה 18 – 19 שלהן סיומת של טופר חיה שאוחז כדור.

סגנון הריג'נסי 1840 - 1836
סגנון זה קימר את הקווים הישרים הג'יארג'יאניים ועיגל אותם. פריטי הריהוט קושטו בריקועי פליז, הרגליים הקדמיות של הכיסאות ומשענות הידיים התעגלו. הרגליים האחוריות נותרו ישרות. עלייתו של נפוליאון בונפרטה בצרפת, השפיעה לא רק על המצב המדיני באירופה אלא גם על סגנונות הריהוט. ובאנגליה ראו יותר מיטות שז – לונג, שימוש בצבעי שחור וזהב וקווים מעוגלים ועדינים יותר.

הסגנון הוויקטוריאני 1837 – 1901
אספני ריהוט רבים אוהבים את הריהוט הויקטוריאנית. סגנון זה מתאפיין בעומס הרב שיש בריהוט: שימוש בעצי מהגוני, אגוז ורוזווד, פיתוחים וגילופים רבים, ריפוד עשיר ורב עם הרבה צבע זהב ותוספות דקורטיביות כמו שיש – עיצוב מוגזם ולפעמים אף מצועצע
מה שהתחדש הוא היכולת לכופף את העץ בנט – ווד וליצור ריהוט מעוגל מקשה אחת ושימוש במסמרים שיוצרו ע"י מכונות. החלקים הפנימיים של הרהיט הוויקטוריאני נעשו בעבודת יד ולכן העץ הפנימי לא חלק כמו החיצוני.
לקראת סיום התקופה השתנה הסגנון הויקטוריאני, והוא דמה יותר ויותר לסגנון האר נובו.

האומנויות והאמנויות – סגנון הארטס אנד קראפטס 1880 – 1900
הארטס אנד קראפט אינו רק סגנון ריהוט, אלא רעיון המיוצג כריאקציה למהפכה התעשייתית ולקו ייצור ההמוני. הרעיון המרכזי של התנועה כי יש לזנוח את התעשייה הויקטוריאנית ולחזור בחזרה לעבודת היד האיכותית.
מה שמאפיין את סגנון הריהוט הוא הפשטות בעצוב, פירזולי נחושת עבודת יד ושימוש בעץ האלון.

הסגנון האדואריאני - תקופת שלטונו של אדוארד השביעי
בין שנת 1901 ל- 1910
התקופה האדוארדית מאופיינת בסגנון ריהוט מעודן וכמעט גיאומטרי.
בעל קווים ישרים וללא הפיתוחים שאפיינו את התקופה הויקטוריאנית.